9 czerwca b.r. na polu w angielskim Wiltshire pojawił się tajemniczy piktogram w rzepaku zawierający w sobie skomplikowaną a według innych bardzo „elegancką” formułę matematyczną. Wydaje się zatem, że nie ma możliwości, aby twórcami piktogramów nie były istoty inteligentne. Można uznać to za przełom, gdyby nie fakt… że tajemniczy crop-makerzy strzelili byka, albo chcieli sprawdzić spostrzegawczość odbiorców.
Mierzący 100 m. średnicy piktogram złożony z kół i linii pojawił się ok. 9 czerwca b.r. na polu w Wiltshire – miejsca od dawna wiązanego z różnego rodzaju tajemnicami, począwszy od Stonehenge a właśnie na kręgach zbożowych (czy jak w tym przypadku rzepakowych) skończywszy. Według wielu specjalistów zajmujących się tego typu tworami, w tym Lucy Pringle, wzór znaleziony na polu w miejscowości Windmill zawiera w sobie zakodowaną matematyczną formułę nazywaną funkcją Eulera, która wśród wielu uchodzi za „jedną z najpiękniejszych i najelegantszych”. W tym przypadku po rozłożeniu zawartości piktogramu pojawiła się wiadomość w kodzie binarnym zawierająca rzekomą funkcję.
Nie jest to pierwszy przypadek, w którym skomplikowane matematyczne wzory pojawiają się na polach zbóż. Od wielu lat bowiem powstają piktogramy zawierające fraktale.
Od wielu lat toczy się dyskusja na temat tego, czym są piktogramy zbożowe i co odpowiada za ich powstawanie. Wśród najbardziej fantastycznych teorii znajdują się te wiążące je z nieznanymi formami inteligencji czy energii a nawet z istotami pozaziemskimi. Fakt, iż formacja tego typu zawiera w sobie matematyczne równanie musi dodatkowo podsycać wyobraźnię miłośników polnej sztuki, bowiem świadczy ona o tym, że za piktogramami stoi pewna forma inteligencji. Tylko jaka? Oczywiście jeśli w grę wchodziłby prosty nieporadny wzór, wszystko wskazywałoby, że stworzony on został w wyniku działania sił natury (wiatru, burzy etc.), jednak wzór Eulera wymaga nieco więcej zaangażowania.
Piktogram w Wilton z innego ujęcia (fot. za: cropcircleconnector.com)
Jakkolwiek tajemniczo nie wyglądałaby cała sprawa, wydaje się, że wzory stworzone zostały przez ludzi. Przyglądając się tworom zaawansowanych „zawodowców” tworzących w zbożu skomplikowane wzory wydaje się, że ich możliwości są dość spore i z pewnością nie potwierdzają słów tych, którzy twierdzą, że piktogramów „nie mogli wykonać ludzie”. Oczywiście polne akcje crop-makerów (dosłownie „zbożowych twórców”) to tylko jedna z teorii próbująca wyjaśnić ziemskie pochodzenie piktogramów. Inne opierają się m.in. o testy niezidentyfikowanych szerzej rodzajów broni i urządzeń. Nie mniej jednak tradycją jest, że do piktogramów wplatane są wątki związane z szeroko pojętym ruchem New Age, takie jak symbole Majów, elementy ich kalendarza czy właśnie wzory matematyczne.
W odniesieniu do piktogramu z wzorem Eulera, dr John Talbot, matematyk z University College London zauważa, że crop-makerzy popełnili pewien błąd, m.in. z liczbą znaków. W wywiadzie udzielonym jednej z gazet zauważył on także… czysto ludzkie poczucie humoru w rzekomo „pozaziemskim” przesłaniu.
– Część tej formuły można przełożyć jako „hi” (ang. „cześć”) a nie „i”, co może wskazywać, że twórcy podeszli do sprawy z humorem – mówi Talbot.
Wynika z tego zatem, że to albo kosmici popełnili błąd tworząc za pomocą sobie tylko znanych metod wzór na polu angielskiego rolnika, albo też całkiem ziemscy autorzy piktogramu wplątali w swą misterną robotę nieco humoru. Dopatrywano się także innych zbieżności, gdzie litera „h” w słowie „hi” oznaczać miała stałą Plancka, co z kolei było grą słów, gdyż Planck brzmi podobnie jak angielski słowo oznaczające deskę (plank) za pomocą której powstać mógł tak zdumiewający wszystkich wzór.
W pełnej krasie (za: cropcircleconnector.com)
Wiele osób uważa, że piktogramy zbożowe znane są ludzkości od wieków, jednak prawda jest taka, że pierwsze z nich pojawiły się w latach 70-tych ub. wieku. W 1991 r. miał miejsce ważny incydent związany z ich historią, a mianowicie ujawnienie się dwóch mężczyzn, którzy twierdzili, że tworzyli je od dawna, głównie dla zabawy. Większość zwolenników tajemnic i mistyki uwiecznionych w kręgach nie uwierzyła w tą historię. Powstały nawet teorie spiskowe dotyczące rzekomego „podfałszowania” kręgów, które nie zostały wykonane ludzką ręką przez „specjalne służby” (m.in. poprzez wrzucanie do ich wnętrza linek i desek – typowych akcesoriów crop-makerów). Co ciekawe, dwaj panowie nie twierdzili, że wykonali wszystkie piktogramy zbożowe na świecie – po prostu w ich ślady poszło wielu innych, którzy do dziś doskonalą tą sztukę. Ich idea zapoczątkowała całkiem nową modę na skomplikowane zbożowe wzory, która wyrosła na podstawie prostych kręgów (stąd też inną nazwą zjawiska są „kręgi zbożowe” – nieco nieodpowiednie w przypadku tych formacji, które zawierają w sobie choćby funkcję Eulera). Patrząc na rozwój tego zjawiska w ostatnich latach nie da się zaprzeczyć, że przyszłe sezony mogą sprawić jeszcze większą niespodziankę.
Tłumaczenie i opracowanie: INFRA
Na podstawie: B.Radford, Beautiful Math Equation’ Found in Crop Circle, livescience.com