Małpoludy: Nowy dowód?

za: BBC.com

Odnalezione przed pięcioma laty w indyjskiej dżungli włosy mające należeć do mitycznego stworzenia Mande barung  (przedstawianego podobnie, jak Yeti) zostały poddane analizie w Wielkiej Brytanii. Pierwsze rezultaty wskazują, iż nie pochodzą one od żadnego znanego gatunku, tym bardziej od znanych zwierząt zamieszkujących ten obszar. Kolejny dowód na istnienie reliktowych hominidów?

_____________________________


W przypadku większości „kryptyd” sprawa wygląda jednakowo. Zwolennicy ich istnienia mówią o obserwacjach, natomiast nadzieje gasi środowisko naukowe. Okazuje się jednak, iż naukowcy odnaleźli dowód na to, że może istnieć jedno z legendarnych stworzeń wyglądem przypominające himalajskiego Yetiego.
 

Naukowcy zajmują się badaniem włosów Mande Barung (za: Oxford Mail)

John Wells, Anna Nikaris oraz Ian Remont analizują włos istoty pod mikroskopem (za: Oxford Mail)

Testy w Oxford Brookes University przeprowadzone na włosach (które wedle mieszkańców Wzgórz Garo należą do „yetiego” zamieszkującego indyjską dżunglę) wykazały, iż nie mają związków z owłosieniem żadnego znanego gatunku a ponadto, noszą „zdumiewające podobieństwo” do tych, jakie przed półwieczem ze swej wyprawy przywiózł Sir Edmund Hillary.

Ekspert od małp człekokształtnych, Ian Redmont, który współkoordynuje badania powiedział:

- Włosy te stanowią najbardziej pozytywny jak dotąd dowód na to, iż Yeti może istnieć. Jesteśmy bardzo podekscytowani wstępnymi wynikami badań, choć należy przeprowadzić ich więcej.

za: bbc.co.uk

Włosy Mande Barung przekazane zostały brytyjskiemu dziennikarzowi do analizy w jego kraju (za: bbc.co.uk)

Dwa krótkie włosy mierzące 33 i 44 mm znaleziono na Wzgórzach Garo w północno-wschodnich Indiach (stan Meghalaya) przed pięcioma laty. Wtedy też jeden z leśników mówił o trzykrotnej obserwacji istoty, którą miejscowi nazywają Mande barung.

Region ten jest jednym z kilku, w którym rzekomo żyją podobne stworzenia. Inne znane tego typu istoty to amerykańska „Wielka Stopa”, kanadyjski Sasquatch czy nepalski yeti.

Po przewiezieniu do Wielkiej Brytanii, włosy poddano analizie, porównując je m.in. z włosami innych zwierząt zamieszkujących Garo. 

- Spodziewaliśmy się, iż pochodzą one od znanych zwierząt – powiedział Redmont. Mimo to, nie udało się tego ustalić, więc tajemnica pozostaje, a my przechodzimy do następnego stadium badań.

Włosy będą teraz badane pod dwoma mikroskopami o znacznie większej sile i przesłane zostaną do dwóch niezależnych laboratoriów – w Oxford i Cardiff w celu zbadania DNA.

- Istnieje zatem szansa, że znajdziemy się bliżej prawdy – dodaje Redmont.

Jeśli przy pomocy analizy DNA nie uda się identyfikować istoty, będzie przynajmniej możliwe ustalenie jej pokrewieństwa.

- Może być to nieznany naczelny, choć niekoniecznie yeti.

Lud zamieszkujący Wzgórza Garo wierzy w istnienie Mande Barung. Oprócz obserwacji stworzenia odnajdywano także jego ślady. 

Aktualizacja: Jak podało BBC, w październiku 2008 roku naukowcom udało się ustalić, że analizowany włos nie należy niestety do nieznanego nauce zwierzęcia, lecz do kozy zamieszkującej rejon Wzgórz Garo. Zatem i tym razem nie udało się dowieść istnienia legendarnego stworzenia.  

_______________________

INFRA
Źródło: Independent / BBC.co.uk

 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl