Peru: Odkryto geoglify starsze niż te z Nazca

Nowoodkryte formacje są starsze od tych z Nazca o setki lat. Stworzyła je kultura Paracas, po której pozostałością są tajemnicze wydłużone czaszki. Geoglify, a także inne struktury, w tym kamienne kopce i kurhany, odnaleziono w Dolinie Chinca na południe od Limy. Uczeni nie są obecnie w stanie określić, jakie znaczenie miały one dla twórców, choć wiele sugeruje, że znajdowały wykorzystanie w ceremoniach religijnych…

____________________
INFRA

Twórcami odkrytych niedawno geoglifów (zobacz zdjęcia) była kultura Paracas rozwijająca się od ok. VIII w. p.n.e. w rejonie Ica na południowo-zachodnim wybrzeżu Peru. Ok. I w. p.n.e. tereny te zostały zajęte przez lud Nazca. Struktury odkryto na nieużytkach oddalonych o 15 km od najbliższych nadmorskich starożytnych osad.

Według Charlesa Stanisha - dyrektora Cotsen Institute of Archaeology przy University of California (Los Angeles), który doniósł o odkryciach w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, struktury pochodzą z ok. 300 r. p.n.e., są więc o co najmniej 300 lat starsze od najstarszych geoglifów wykonanych przez Nazca. Znaleziono je w Dolinie Chinca oddalonej o ok. 200 km na południe od stolicy Peru, Limy.

- Tworzyli oni w ten sposób drogi dla rytualnych procesji i innych obrzędów. Nie sądzę, by były to drogowskazy, tylko rodzaj struktury religijnej - powiedział Stanish.

Na stanowisku archeolodzy odkryli również duże kurhany usypane przez Paracas, od których odchodziły kamienne linie, łączące te struktury. Odkryto w sumie 71 geoglifów (lub ich fragmentów), 353 kamienne kopce, kuliste lub prostokątne formacje, a także punkt, od którego rozchodziły się promieniście linie.

Po zbadaniu okazało się, że niektóre punkty linii wyznaczały miejsca wschodu słońca podczas przesilenia zimowego, zaś kopce w kształcie litery „U” także miejsca zachodu słońca. Niektóre z linii otaczały piramidy albo biegły równolegle do dróg, które używane są do dziś. Zdaniem Stanisha, mogły pełnić one zróżnicowane role, m.in. jako rodzaj „atrakcji religijnej” podczas festynów i uroczystości. Jak dodaje, podobnie mogło być z liniami i figurami Nazca, które również mogły spełniać różne funkcje dla lokalnej społeczności.

- Są one rodzajem użytkowej technologii społecznej - powiedział. - Zdaniem niektórych, wskazywały one święte góry. Mogą one również wskazywać święte piramidy albo były one wykorzystywane jako szlaki dla procesji - powiedział.

Zarówno kultura Paracas jak i Nazca zyskały rozgłos dzięki literaturze rozwijającej teorię „starożytnych astronautów”. Pierwsza z kultur znana jest z tajemniczych wydłużonych czaszek, które zdaniem pisarza i badacza, Davida Thatchera Childressa należą do gatunku innego niż Homo sapiens. Z kolei alternatywne hipotezy związane z liniami i figurami Nazca zakładały, że ich twórcy chcieli oddać w ten sposób komunikować się z przybywającymi z nieba bogami.

Zobacz także:
Skomentuj na Infra Forum
Nazca w Rosji - czyli uralski Łoś
Dziwne odkrycie w sprawie czaszek Paracas
Rytualne marsze w Nazca?
_____________________
INFRA
Autor: S. Pappas, Older Than Nazca: Mysterious Rock Lines Marked Way to Ancient Peru Fairs, Livescience.com, 05/04/14.
Grafika w nagłowku: Małpa z Nazca, fot. M. Reiche / DP
 

Najnowsze tematy na forum

Czytaj Nieznany Świat!

„Channeling” znowu w sprzedaży!

Nowości wydawnicze:

Związek ducha i materii
Niezwykła pozycja dr Danuty Adamskiej-Rutkowskiej na temat nowych koncepcji w fizyce: innych wymiarów, kwantowej świadomości i związkach między duchem .
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Boski lekarz
- czyli sekrety leczenia chorób przewlekłych oraz "niewyjaśnionych", na które lekarze nie zawsze znajdują remedia...
Więcej na:

Nowości wydawnicze:

Intuicja - boski drogowskaz
Korzystanie z intuicji to już nie tylko domena ezoteryki. Otwarcie mówią o niej psychologowie i trenerzy osobiści. Jak poprawnie odczytać wskazówki od wewnętrznego głosu?
Więcej na talizman.pl

Nowości wydawnicze:

Kurs cudów w praktyce
- czyli zespół porad i wskazówek, jak wyciągnąć sens i maksimum efektów z działań codziennych...
Więcej na talizman.pl